Rola pasa przepuklinowego w profilaktyce i rekonwalescencji

Istnieją rodzaje schorzeń i urazów, które w bardzo negatywny sposób rzutują na codzienne funkcjonowanie człowieka. Oprócz bolesności i konieczności oszczędzania organizmu powodują także uczucie niepewności, związanej z możliwością radzenia sobie z codzienną prozą życia. Jedną z takich schorzeń jest przepuklina, czyli patologiczna sytuacja, w wyniku której organy zawartość jamy brzusznej, rozumiana przede wszystkim jako umieszczone w niej organy, uwypuklają się na jej zewnątrz poprzez słabszy fragment np. mięśni brzucha.

Przepuklina może się pojawić wskutek chociażby próby podniesienia ciężkiego przedmiotu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Aby uniknąć powstania tego schorzenia, należy w szczególny sposób dbać o to, aby mięśnie brzucha nie były poddawane niepotrzebnemu obciążeniu. Wiedzą o tym doskonale osoby uprawiające podnoszenie ciężarów, które przed przystąpieniem do kolejnej próby „rwania” sztangi zabezpieczają swój brzuch szerokim, solidnym pasem, które zabezpiecza mięśnie brzucha przed ich niekontrolowanym rozejściem się i wypchnięciem na zewnątrz zawartości brzucha.

Analogiczne rozwiązanie może zastosować każda osoba, która chciałaby uniknąć ryzyka wystąpienia urazu przepuklinowego. Specjalny pas przepuklinowy, stosowany w tym celu, działa na podobnej zasadzie jak pas stosowany przez ciężarowców, zabezpieczając mięśnie brzucha, przed obciążeniami, które mogłyby potencjalnie doprowadzić do wystąpienia przepukliny. Dawniej pasy przepuklinowe były również stosowane do leczenia przepukliny, która już się pojawiła. Obecnie jednakże odchodzi się od tej metody.